V roku 1989 mne bolo 55 a ja som bol v najaktívnejšom pracovnom zaradení...

Autor: Jozef Kolesár | 13.11.2014 o 15:59 | Karma článku: 5,24 | Prečítané:  1463x

Teraz z odstupom času ako dôchodca už málo pamätám a len údivom počúvam, ako mladí málo vedia o udalostiach tohto revolučného obdobia.  

  V tom čase náš závod okrem plnenia plánu prechádzal aj  veľkými rekonštrukciami, ja som málo vnímal politické udalostí, ktoré sa v republike diali. Viem však, že napríklad bolo bežné, že aj ženy v električke už čítali noviny, čo predtým bolo zriedkavé. Ja som sa, ako som už uviedol, politikou nezaoberal aj preto, že som na žiadosť o zrušenia členstva v strane po príchode spojeneckých vojsk do Československa v roku 1968, bol vylúčený z jej radov. Zbavili ma riadiacej zodpovednosti, ale nesťažoval som sa, lebo vedel som, že mňa závod potrebuje ako odborníka. Nemal som pocit, že by mňa boli potrestali.

Chcem tým len uviesť, že aj keď napríklad keď prišli spojenecké vojska v 68 do Košíc, ľudia na Námestí oslobodenia ich vítali kameňmi pri Slovane, ale všetky hlavné agregáty VSŽ pracovali, rovnako tak aj v roku 1989 nebola zastavená výroba, aj keď mnoho ľudí išlo podporiť demokraciu v Československu. Myslím že rovnako to bolo aj z teplárňami, elektrárňami a inými dôležitými podnikmi.

Samotnú revolúciu vždy robia ľudia, ktorí majú na to vlohy, nebudem ich mena uvádzať, ja len chcem skôr písať o nás, ktorých je nás viac a nás sa na to nepýtate, či to, čo rozprávate napr. teraz v parlamente je pravda, ale hovoríte, že vraj „ľudia to hovoria.“

Po 89 roku bola eufória, plno novín, rozhlasu, televízie o demokracii. P. Kresák  a spol. vydal v roku 1977 knihu – Občan a demokracia. Deno denne sme počúvali návody na zmeny, kde sa čo zmenilo, koho kde vymenili atď. Utvárali sa nové strany, pripravovali sa voľby a pre nich kandidáti. Aké to bolo jednoduché, naraz sme mali plno vynikajúcich zástupcov do parlamentu, len si trebalo ich zvoliť. Ja sa pamätám, že som p. Čarnoguskému už vtedy v 1999 roku napísal: „Už Platón povedal, že štát, v ktorom vládnu najmúdrejší, veľa zákonov nepotrebuje.“ Po čase to samozrejme odvolal, keď pochopil, že prirodzenosť človeka  ho zvádza k zmyselnosti a pažravosti.“ Zrejme toto už vtedy som pociťoval mu napísať ako nutnosť, asi to už vtedy malo svoju príčinu. Rovnako ako o tom, že kniha P. Kresáka by sa mala vyučovať na našich školách.

Ja nebudem hodnotiť 25 rokov od Novembrových udalosti. Ja by som to nevedel, pre mňa skončili smutne v rodine, preto nech to robia napr. Zuzana Kusá, sociologička v Pravde 11.11.2014. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister z nástenkového tendra kontroluje v Žiline mestský podnik

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?