Počúvali ste otca A. Srholca? Koľko je v ňom ešte energie ale hlavne lásky k nám ľuďom.

Autor: Jozef Kolesár | 18.11.2014 o 15:58 | Karma článku: 4,17 | Prečítané:  1009x

 Vďaka Vám pracovníkom Slovenskej televízie za sprostredkovanie nám včerajšieho prenosu – prierezu udalosti spred 25. rokmi u nás i v celom socialistickom bloku. 

 

Bezprostredne pod dojmom tohto prenosu sa pokúsim reagovať na niektoré state. Osobnosti, ktoré vystupovali a sami organizovali či už tam na tribúnach, alebo v pozadí, každý si zaslúži od nás úctu a uznanie nie len za to čo urobil ale aj za to, že často priznáva, že nestačilo len urobiť zmenu, ale bolo potrebné aj zobrať zodpovednosť za spoločnosť čo s ňou ďalej a na to bolo treba aj ľudí, ktorí by mali schopnosti, vedomosti ale aj chuť takúto prácu robiť. Výsledok – to je dnešný stav. Nechajme novembrovej revolúcii jej názov tak, ako sme si ju označili sami „Sametová,“ a tých ďalších 25 rokov nech naša ďalšia generácia si označí už podľa výsledkov, preto že, ako sa zdá, aj teraz dochádza k revolúcii. My už určite tu nebudeme.

Zaujímavé bolo počúvať aktérov diskusie o školstve. Výsledok ich debaty bol, že je potrebné aby všetci – ministerstvo, škola a rodičia sa dohodli, čo by mali učitelia učiť žiakov v škole. Nedozvedel som sa napríklad, kto by mal toto učivo „vypracovať,“ keď doteraz každý návrh, pokiaľ sa pamätám, vždy keď ho vypracovalo ministerstvo, ho všetci kritizovali, lebo to vypracovala „vláda, ktorá bola pri moci.“ Nikdy sa nenašiel spôsob, najmä v parlamente, aby sa všetci kompetentní zhodli na jednotnom spôsobe výučby. Keď už to dlho trvalo – tie debaty, tak minister dal návrh do parlamentu, väčšina zákon prijala a znova ostatní to kritizovali a kritizujú ďalej.

Áno, demokraciu sme si želali všetci, ale napr. na uvedenom školstve – a to by sa zdalo, že to je jednoduchý štátny útvar bolo vidno, ako bolo u nás zložité riadiť a uvádzať do života pravidla. A čo tak oblasť hospodárstva, sociálnych a finančných veci. Tú platilo už raz spomínané Platonove keď povedal, že „štát, v ktorom vládnu najmúdrejší, veľa zákonov nepotrebuje. Po čase to samozrejme odvolal, keď pochopil, že prirodzenosť človeka ho zvádza k zmyselnosti a pažravosti.“

Ja som mal vždy pri debatách – narážkach na niektorých ľudí odpoveď – „neboli sme na správnom mieste, keď sa delili fleky.“

Myslím, že z každých úst a záverov, návodov do budúcna zazneli pre nás odporúčania, že osud svoj máme len a len my vo svojich rukách a hlavách. Nik zo zahraničných delegátov nás nekritizoval, ba skôr nás pochválili.  

Stále človeka núti rozmýšľať, nad tým, prečo ľudia ignorujú voľby u nás všeobecne. Politológovia majú na to svoj názor, ľudia tiež, ale asi musí prísť doba, keď z nejakých dôvodov občan bude nútený isť voliť. Ja uvediem návod napr. v obci: Rodina si vyberie zástupcu, ktorý vyhotoví tzv. rodokmeň, v ktorom zaznamená okrem osobných údajov aj kvalifikačné údaje členov rodiny, záznamy o školách deti (predpoklady o ich kvalifikácii), záznamy o svokrovcoch a ich členoch rodiny a p. Takýto materiál poslúži nielen na zblíženie rodiny, ale aj na prípadného zástupcu celej rodiny v obci do niektorej funkcie ako prípadného starostu, alebo v zastupiteľskom orgáne. Zároveň mu vytvorí podmienky, aby sa mohol vzdelať, pre tieto funkcie, preto že  musí byť verejnosti známe, že ich zastupuje.

Nič nezostáva, len treba rozmýšľať, ako v budúcnosti zmeniť ten systém, o ktorom každý rozpráva, že je zlý, ale zatiaľ iný nik lepší nevymyslel...

 

  

 

   

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?